V-S suunnistukselle uusi nuoriso-ohjaaja

Posted on

Alueelle haetaan nuoriso-ohjaajaa vuoden 2018 alusta alkaen.

Jos tunnet, että Sinulla on annettavaa alueen lapsille ja nuorille, tunnet suunnistuksen lajina ja omaat tiimityöskentelytaidot, laita hakemus tulemaan hallitukselle.

Alueella tehtäviisi kuuluvat:

·         kauden Aluekilpailuiden päivien ja järjestäjien sopiminen seurojen kanssa

·         kauden Nuori Suunta henkilökohtainen ja viestikisan järjestäjien sopiminen seurojen kanssa

·         Aluekilpailuiden ja Kultaisen Kompassin pisteiden laskenta ja joukkueiden kokoaminen

·         V-S suunnistuksen kotisivujen päivitys nuorten osalta, kilpailut, pistetilanne yms.

·          Palkittavien nuorten esittäminen suunnistuskauden päätyessä

·         SSL:n yhteyshenkilö nuorten osalta

ALUEOTTELU 2017

Posted on

Alueottelu käyty Tampereella 9.9.2017. Tässä tulokset.

Alueottelu 2017 – Häme, Satakunta, Varsinais-Suomi

Kokonaistilanne

Satakunta           101       
Häme                174       
Varsinais-Suomi     90        

Sarjoittain

Alue           Satakunta      Häme           Varsinais-Suomi
H14            14(5)              25(5)              6 (3)              
H13            7 (4)              25(5)              14(5)              
H12            15(5)              24(5)              6 (3)              
H10            9 (5)              13(5)              24(5)              
D14            7 (2)              24(5)              12(3)              
D13            12(5)              26(5)              10(3)              
D12            18(5)              19(5)              9 (3)              
D10            19(5)              18(4)              9 (5)              

Suluissa huomioitujen alueottelijoiden määrä

Tulokset

H14

 1.  Isokallio Lauri             Häme             14:31       10      
 2.  Rantala Valtteri            Häme             14:47       8       
 3.  Alajoutsi Oliver            Häme             14:49       7       
 4.  Raitanen Konsta             Häme             15:23       0       
 5.  Yliaho Joona                Häme             15:29       0       
 6.  Niemensivu Miki             Satakunta        16:31       6       
 7.  Kallioniemi Jami            Satakunta        17:10       5       
 8.  Ahonen Jani                 Varsinais-Suomi  19:37       4       
 9.  Havu Eero                   Satakunta        20:06       3       
 10. Ylimaa Juho                 Varsinais-Suomi  21:27       2       
 11. Knuutila Tomi               Satakunta        23:06       0       
 12. Alanen Akseli               Satakunta        32:58       0       
 13. Haanpää Leo                 Varsinais-Suomi  Hyl.        0       

     Satakunta:14  Häme:25  Varsinais-Suomi:6  

H13

 1.  Liponkoski Aapo             Häme             12:01       10      
 2.  Syrjälä Elmeri              Häme             12:28       8       
 3.  Leinamo Tuomas              Häme             13:21       7       
 4.  Paananen Joonas             Varsinais-Suomi  13:30       6       
 5.  Holmroos Sakari             Varsinais-Suomi  13:38       5       
 6.  Palomäki Oskari             Satakunta        13:47       4       
 7.  Aho Rauli                   Häme             14:32       0       
 8.  Taura Kalle                 Häme             15:11       0       
 9.  Virtanen Aapo               Varsinais-Suomi  15:12       3       
 10. Lehtonen Elias              Satakunta        15:21       2       
 11. Axelin Eelis                Varsinais-Suomi  15:34       0       
 12. Salonen Niklas              Varsinais-Suomi  15:46       0       
 13. Arola Joona                 Satakunta        17:41       1       
 14. Kivioja Lassi               Satakunta        26:22       0       

     Satakunta:7  Häme:25  Varsinais-Suomi:14  

H12

 1.  Konttila Milo               Häme             11:56       10      
 2.  Koskinen Eemil              Häme             12:18       8       
 3.  Mäki-Laurila Anttoni        Satakunta        13:09       7       
 4.  Kulju Kalle                 Häme             13:14       6       
 5.  Tuominen Rami               Satakunta        13:44       5       
 6.  Ojala Aleksi                Häme             14:20       0       
 7.  Aalto Lauri                 Varsinais-Suomi  14:42       4       
 8.  Simola Jere                 Häme             14:45       0       
 9.  Kujansuu Aaro               Satakunta        15:12       3       
 10. Vaho Pyry                   Varsinais-Suomi  15:44       2       
 11. Niemensivu Roni             Satakunta        15:47       0       
 12. Haapala Juuso               Varsinais-Suomi  Kesk.       0       
 13. Lahti Paavo                 Satakunta        Hyl.        0       

     Satakunta:15  Häme:24  Varsinais-Suomi:6  

H10

 1.  Virtanen Onni               Varsinais-Suomi  13:29       10      
 2.  Juva Juho                   Varsinais-Suomi  13:42       8       
 3.  Syväterä Sampo              Häme             14:25       7       
 4.  Lamminmäki Aaro             Varsinais-Suomi  15:09       6       
 5.  Teerikoski Pyry             Satakunta        15:41       5       
 6.  Jalonen Samuel              Varsinais-Suomi  15:44       0       
 7.  Riikonen Eevert             Häme             17:01       4       
 8.  Kivioja Arttu               Satakunta        18:58       3       
 9.  Kallio Kaarlo               Häme             19:12       2       
 10. Peltotalo Vilho             Häme             19:44       0       
 11. Hannula Hugo Eemil          Varsinais-Suomi  21:47       0       
 12. Kujansuu Lauri              Satakunta        27:15       1       
 13. Koivula Lauri               Satakunta        27:33       0       
 14. Nurmo Olavi                 Satakunta        30:22       0       
 15. Immonen Tuomas              Häme             32:52       0       

     Satakunta:9  Häme:13  Varsinais-Suomi:24  

D14

 1.  Kontio Katri                Häme             15:23       10      
 2.  Tikkakoski Ilona            Häme             15:44       8       
 3.  Rantala Henna               Varsinais-Suomi  15:54       7       
 4.  Simola Rita                 Häme             15:56       6       
 5.  Ojala Jenny                 Häme             16:27       0       
 6.  Suopajärvi Julia            Varsinais-Suomi  16:47       5       
 7.  Leppänen Netta              Häme             17:23       0       
 8.  Koivunen Jutta              Satakunta        17:57       4       
 9.  Tuhkanen Suvi               Satakunta        22:54       3       
 10. Wahlsten Vilma              Varsinais-Suomi  Hyl.        0       

     Satakunta:7  Häme:24  Varsinais-Suomi:12  

D13

 1.  Valio Salla                 Häme             13:25       10      
 2.  Schmidt Emilia              Häme             13:25       10      
 3.  Yli-Futka Amanda            Satakunta        13:43       7       
 4.  Julkunen Siiri              Häme             13:52       6       
 5.  Matinheikki Liisa           Häme             14:14       0       
 6.  Haapala Jaana               Varsinais-Suomi  15:36       5       
 7.  Luoma Elli                  Satakunta        15:47       4       
 8.  Huhtala Vilma               Varsinais-Suomi  16:01       3       
 9.  Kemppainen Laura            Varsinais-Suomi  18:55       2       
 10. Laine Noora                 Häme             19:23       0       
 11. Nurmo Pauliina              Satakunta        19:47       1       
 12. Henttonen Kerttu            Satakunta        20:33       0       
 13. Myllykoski Venla            Satakunta        23:43       0       

     Satakunta:12  Häme:26  Varsinais-Suomi:10  

D12

 1.  Lillqvist Isabella          Häme             11:22       10      
 2.  Lehtonen Venla              Satakunta        12:26       8       
 3.  Koivunen Netta              Satakunta        13:34       7       
 4.  Juva Juulia                 Varsinais-Suomi  14:41       6       
 5.  Kulju Eevi                  Häme             15:24       5       
 6.  Kontio Kirsi                Häme             15:39       4       
 7.  Väistökoski Meri            Häme             16:05       0       
 8.  Punto Elli                  Häme             16:27       0       
 9.  Lehtimäki Liisa             Satakunta        17:56       3       
 10. Ahonen Jutta                Varsinais-Suomi  18:28       2       
 11. Kyllästinen Inka            Satakunta        18:35       0       
 12. Kavander Milla              Varsinais-Suomi  20:37       1       
 13. Lehtimäki Aino-Maria        Satakunta        23:09       0       

     Satakunta:18  Häme:19  Varsinais-Suomi:9  

D10

 1.  Koski Hanni                 Häme             12:56       10      
 2.  Laino Siiri                 Satakunta        15:33       8       
 3.  Lohtander Eerika            Satakunta        16:32       7       
 4.  Huhtala Lotta               Varsinais-Suomi  19:29       6       
 5.  Yliaho Reetta               Häme             20:25       5       
 6.  Laine Liina                 Satakunta        20:53       4       
 7.  Raukola Venla               Satakunta        21:18       0       
 8.  Laamanen Karoliina          Häme             22:28       3       
 9.  Lehtinen Miina              Varsinais-Suomi  28:11       2       
 10. Koskela Katri               Varsinais-Suomi  29:48       1       
 11. Leppälä Jasmiina            Varsinais-Suomi  31:41       0       
 12. Määttänen Stella            Satakunta        32:38       0       
 13. Lehtonen Vilja              Varsinais-Suomi  35:39       0       
 14. Koskinen Iida               Häme             Hyl.        0       

     Satakunta:19  Häme:18  Varsinais-Suomi:9  

Kultainen Kompassi 2017

Posted on

Kultainen kompassi 2017

ALUEEN KILPAILUT

  • AM-keskimatka 13.5.
  • Paras sijoitus aluekilpailuista: 15.5., 29.5., 19.6.
  • AM-pitkämatka 12.8.
  • Nuori Suunta henkilökohtainen 22.8.

KOHDERYHMÄ

  • Alue on nimennyt 4 alueellista kilpailua, joiden perusteella alue valitsee 4 tyttöä ja 4 poikaa/joukkue valtakunnalliseen finaaliin.
  • Vuonna 2017 valitaan valtakunnalliseen finaaliin vuonna 2003 ja 2004 syntyneitä suunnistajia. Joukkueeseen ei voi valita tätä nuorempia suunnistajia.
  • Alueelta lähetetään kaksi joukkuetta mukaan finaaliviikonloppuun. Joukkueiden urheilijat nimetään etukäteen.

PISTELASKU

  • Alueen osakilpailujen yhteispisteitä laskettaessa huomioidaan kultakin urheilijalta kolme parasta pistemäärää neljästä osakilpailusta.
  • Valtakunnallisessa finaalissa sekä alueella pisteet lasketaan sijoitusten mukaan siten, että voittaja saa 50, seuraavat 40, 35, 32, 29, 28, 27, ….., 3,2,1.
  • Mikäli alueen osakilpailuissa järjestetään H13- tai D13-sarja, annetaan sarjassa pisteitä kymmenen vähemmän, eli 40, 30, 25, 22, 19, 18, 17, …, 3,2,1.
  • Finaalissa yhteispisteisiin lasketaan joukkueen kolmen parhaan tytön ja kolmen parhaan pojan pisteet. Finaalin voittaja on suurimman pistemäärän kerännyt aluejoukkue.

JOUKKUEIDEN VALINTA

  • Vuonna 2017 valtakunnallinen finaali suunnistetaan 10.9. Tampereella ja järjestäjänä toimii Tampereen Pyrintö.
  • Urheilijat valitaan joukkueisiin alueen osakilpailujen yhteispisteiden perusteella.
  • Alueen joukkueisiin (2 kpl) juoksijat valitaan pisteiden mukaan paremmuusjärjestyksessä.

FINAALIVIIKONLOPPUNA LEIRI 13–14-VUOTIAILLE

  • Vuonna 2016 on finaaliviikonlopussa tarjolla leiri lauantaista alkaen. Leirin kohderyhmiä ovat finaalikilpailuun osallistuvat nuoret ja heidän taustallaan toimivan aikuiset (vanhemmat, alueen toimijat, seuravalmentajat). Leirille voivat osallistua myös 13–14-vuotiaat nuoret, jotka eivät ole aluejoukkueessa.
  • Alue maksaa joukkueiden leiri- ja kilpailumaksut sekä yhden kimppakyyditsijän matkakustannukset ja osallistumisen viikonloppuun. Muut osallistujat hoitavat ilmoittautumisensa ja maksunsa itse.
  • Suunnistusliitto maksaa yhden aikuisen / alue matkakustannukset (0,30 e/km) ja osallistumisen leiriviikonloppuun, kun alueen nuoret osallistuvat leirille ja tämä alueen aikuinen osallistuu lauantaina huoltajille suunnattuun ohjelmaan. Lisäksi alueen huoltaja valvoo oman leiriryhmänsä koko leirin ajan.

ILMOITTAUTUMINEN MUKAAN

  • Nuorten, jotka valitaan mukaan joukkueisiin, on kuitattava mukaantulo heti, kun lopulliset pisteet ilmoitettu. Tarkempi tieto tulee, kun loppupisteet laskettu.
  • Jos on jo tiedossa, että ei pääse mukaan, silloin heti ilmoitus osoitteeseen repo.pauliina@gmail.com.

 

AM-pitkä ja AM-viesti Yläneen Ristisuolla

Posted on

AM-pitkä ja AM-viesti suunnistetaan Yläneen Ristisuolla 12. ja 13. elokuuta. Mittaa toisistaan ottavat samanaikaisesti Satakunnan ja Varsinais-Suomen suunnistajat. Taso tulee olemaan kova. Viesteissäkin tullaan menemään maan kärkivauhtia. Tarjolla ovat hienot suunnistusmaastot. Muistattehan ilmoittautua!

AM-pitkä ja viesti 2017

Tervetuloa!

Köyliön Lallit ja Yläneen Kiri

Tiedottaja: Kauko Hakala kaukojo.hakala(at)gmail.com, puh. 0400 834 085

Kevätkokous 5.4.2017

Posted on

Varsinais-Suomen Suunnistus ry:n sääntömääräinen kevätkokous pidetään

Keskiviikkona 5.4.2017

kello 18:00

Vahtera Arkkitehtien kahvihuone.

Osoite Pitkämäenkatu 11, Turku (Tietotaitotalo)

A-porras, 5. kerros, alaovella ovipuhelin.

Kahvitarjoilu kello 17:30 alkaen

 

Kokouksen liittyvät julkiset tiedostot ilmestyvä myöhemmin ja ovat tulostettavissa osoitteesta:

https://varsinais-suomensuunnistus.fi/tietoja/arkisto/